Analiza piesza Przedmieścia Oławskiego
Niniejsze opracowanie obejmuje tylko część osiedla Przedmieścia Oławskiego (zgodnie z uchwałą XX/419/16 zmieniająca uchwałę nr XX/110/91 Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie podziału Wrocławia na osiedla), ograniczony fosą miejską, Odrą, Oławą, linią kolejową i ul. Dworcową – tj. teren, który jest znany powszechnie jako Przedmieście Oławskie. Reszta formalnego osiedla należy do tradycyjnych części miasta Rakowiec i Bierdzany.
Osiedle zabudowane jest głównie XIX-wiecznymi i wczesnymi XX-wiecznymi kamienicami, a także powstającymi od początku lat 90. XX wieku plombami, wypełniającymi puste działki. Analiza koncentruje się zwłaszcza na okolicach ul. Traugutta, która stanowi funkcjonalną oś osiedla, mimo położenia po jego północno-wschodniej stronie.
Osiedle poza funkcją mieszkaniową wypełnia także pewne funkcje centralne. Istnieją na jego terenie instytucje o randze ponadlokalnej, m.in. Muzeum Etnograficzne, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, Wrocławska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także szereg szkół ponadgimnazjalnych, które często uczęszczane są przez uczniów spoza obszaru.