Co zrobiliśmy w 2017 – podsumowanie
Kolejny rok działań dla Wrocławia i wrocławian za nami! Przedstawiamy krótkie podsumowanie tego, czym zajmowaliśmy się w minionym roku. Zobaczcie, co nam się udało, a nad czym musimy jeszcze popracować.
Na straży lepszego transportu zbiorowego
Bez przerwy zabiegamy o poprawę komunikacji miejskiej. W zeszłym roku mówiliśmy o złym stanie torowisk, który ma wpływ na kolizje i opóźnienia tramwajów; protestowaliśmy przeciwko zakupowi pojazdów o przestarzałej konstrukcji; pytaliśmy magistrat o plany dotyczące rozbudowy sieci torowisk. Tylko sprawny, dostępny, niezawodny i szybki transport zbiorowy jest efektywny z perspektywy rozwoju miasta i komfortu życia mieszkańców.
Walka ze smogiem
razem z Dolnośląskim Alarmem Smogowym braliśmy udział w debatach i konsultacjach na temat tego palącego problemu. Miasto otwarcie przyznaje się do problemu, jednak na konkretne działania wciąż czekamy. Wiecie, że Wrocław wydaje na walkę ze smogiem ⅛ tego co Kraków? Mimo, że od listopada mamy uchwałę antysmogową dla miasta. Dlatego nie ustajemy w nagłaśnianiu problemu i zadawaniu urzędnikom pytań, kiedy odczujemy efekty nowej polityki antysmogowej. O czyste powietrze będziemy zabiegać do skutku.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
Wybory do Rad Osiedli
Zgłosiliśmy swoje kandydatury w kwietniowych wyborach do RO. Wielu spośród naszych reprezentantów zostało wybranych przez mieszkańców na Radnych. Dzięki temu mamy możliwość realnego wpływu na kształt naszej okolicy.
Radnymi zostali: Aleksander Obłąk oraz Arkadiusz Kuna – Nadodrze, Joanna Klima – Szczepin, Aleksandra Zienkiewicz – Plac Grunwaldzki, Filip Matusiak – Borek, Agnieszka Imiela-Sikora oraz Łukasz Kopeć – Przedmieście Oławskie i Sandra Domańska – Psie Pole-Zawidawie.
Aleja Pomorska
W czerwcu zorganizowaliśmy zbiórkę podpisów pod petycją o stworzenie Alei Pomorskiej. Chcieliśmy przestrzeni bezpiecznej i dostępnej dla wszystkich. W petycji pisaliśmy m.in. o remoncie jezdni, prostym i cichym torowisku, drzewach wzdłuż jezdni, równych chodnikach i trasach rowerowych. Choć na samą petycję nie dostaliśmy pozytywnej odpowiedzi, prezydent niedawno zapowiedział, że remont jest w planach. Czekamy na konkrety i trzymamy rękę na pulsie.
Rower dla Eli
Ela, 11-letnia mieszkanka Szczepina, urodziła się z chorobą, która uniemożliwia jej normalne chodzenie. Mimo to, od 6 roku życia bardzo sprawnie jeździ na rowerze. Niestety, ten stary był dla niej za mały i sprawiał jej dużo problemów, a brak roweru oznaczał dla niej jedno: wózek inwalidzki.
Szukaliśmy darczyńcy i udało się – firma Cossack ufundowała dla Eli nowy jednoślad. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi i wzruszeni – z doświadczenia wiemy, ile radości i korzyści zdrowotnych daje jazda na rowerze.
Lepsza Straż Miejska
We wrześniu zorganizowaliśmy briefing i zawnioskowaliśmy do prezydenta Dutkiewicza o podwyżki w Straży Miejskiej. Niskie płace w tej jednostce sprawiły, że brakowało ¼ funkcjonariuszy. A ich obecność jest istotna m.in. w walce ze smogiem, bo to strażnicy kontrolują, czym mieszkańcy palą w piecach. Udało nam się – od tego roku pensje w SM są wyższe.
Półkolonie dla dzieci
We współpracy z Komisją Europejską, Przedstawicielstwem w Polsce zorganizowaliśmy dla
uczniów szkół podstawowych półkolonie o tym, jak poruszać się po mieście. Motywem przewodnim była zrównoważona mobilność. Podczas zajęć staraliśmy się zaszczepić w dzieciach poczucie, że można poruszać się inaczej niż samochodem i że warto łączyć różne środki transportu.
Wrocławski Budżet Obywatelski
Promowaliśmy udział w WBO, zgłaszaliśmy swoje pomysły, współpracowaliśmy z innymi liderami, braliśmy udział w spotkaniach ewaluacyjnych. Ponadto stworzyliśmy listę polecanych projektów – 12 ogólnomiejskich i 42 rejonowe. W puli ogólnomiejskiej zwyciężyły m.in. projekty Zielona pieszo-rowerowa obwodnica Wrocławia (etap II) oraz Zieleń dla Wrocławia, a także kilkanaście projektów rejonowych.
Budżet 2018
Cieszymy się, że część naszych uwag do planów budżetowych na bieżący rok została uwzględniona –- po naszym wniosku, miasto zwiększyło wydatki na zielone korytarze pieszo-rowerowe, drzewa wzdłuż ulic i konsultowanie zazieleniania z mieszkańcami. Niestety, sugestie dotyczące inwentaryzacji pieców, remontów kamienic oraz projekty nowych linii tramwajowych nie zostały wzięte pod uwagę. Wiemy jednak, że kropla drąży skałę – planujemy wciąż zabierać głos zawsze, gdy jest ku temu powód.
Dzielnica czterech galerii
Hasztag #dzielnica4galerii podchwyciły zarówno media jak i mieszkańcy. Czy Wrocław potrzebuje kolejnych przestrzeni handlowych? My uważamy, że nie. I powiedzieliśmy to głośno. Czwarta galeria w odległości mniejszej niż 1 km od już istniejących zabija lokalny biznes i niszczy tkankę miejską. Zmniejszenie powierzchni dworca autobusowego i przeniesienie punktu przesiadki autobusów nocnych to przykry dowód na to, że magistrat za ważniejsze od potrzeb mieszkańców uznaje priorytety inwestorów.