Jak rozmawiać o transporcie?
Ważnym elementem przy przeprowadzaniu inwestycji miejskich jest aspekt społeczny, który często może zaważyć o jej powodzeniu lub porażce. Właściwie przeprowadzony proces partycypacji pomaga w zrozumieniu zachodzących w mieście zmian, co wpływa na większą przychylność ich interesariuszy do całego procesu.
Dlatego tak ważny jest dialog społeczny, który jest jednym z obszarów Wrocławskiej Polityki Mobilności.
Sprawdziliśmy czy dotyczące go zapisy w WPM są realizowane, w jakim stopniu i co można zrobić, żeby usprawnić proces partycypacji w mieście.
Od momentu prowadzenia zapisów WPM można wyszczególnić zarówno dobre, jak i złe przykłady inwestycji realizowanych z udziałem procesu partycypacyjnego. Do dobrych przykładów zaliczają się m.in. konsultacje społeczne ws. planowanej trasy tramwajowej na Ołtaszyn lub konsultacje dotyczące przystanków tramwajowych na ul. Świdnickiej.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
Magistrat ma na swoim koncie również złe praktyki – np. brak dostatecznej informacji na temat zmiany trasy D i 126 i postawienie mieszkańców przed faktem dokonanym, co wywołało sprzeciw interesariuszy całej inwestycji i przywrócenie tras autobusów do stanu początkowego.
Wszystkie wymienione przypadki są opisane w tekście ekspertyzy.
Istniejąca platforma “Wrocław rozmawia” częściowo realizuje zapis WPM o stworzeniu platformy dialogu społecznego. Strona istnieje od 2015 r. Niestety poza informowaniem o planowanych inwestycjach i spotkaniach konsultacyjnych, w naszym odczuciu nie wykorzystuje w pełni potencjału narzędzia online. W ekspertyzie dajemy rekomendację do rozwoju tej platformy, aby mogła służyć wymianie opinii i uwag pomiędzy magistratem a interesariuszami.
Jeśli chodzi o formy przeprowadzanych konsultacji społecznych, tu też znajdzie się obszar do poprawy. Proponujemy wprowadzenie nowych form partycypacji lub zwiększenie ich udziału kosztem spotkań otwartych. Wadą spotkań otwartych, jest to że dają możliwość, wypowiedzi niewielkiej grupie osób najbardziej zaangażowanych i zdeterminowanych, pomijając osoby, które są mniej zaangażowane, których głos również ma duże znaczenie.
Rozwiązaniem może być wprowadzenie i stosowanie kilku różnych form dialogu społecznego przy danej inwestycji, tak żeby zebrać opinie różnorodnych przedstawicieli grup oraz rozpoznać temat z kilku różnych perspektyw. Spotkania otwarte mogą być wspomagane, dyskusjami stolikowymi, ankietami online lub ankietami papierowymi, dyskusjami lub debatami społecznymi. Dobór metod i ich ilość zależy od prowadzonej inwestycji.
Z naszej analizy wynikają 3 najważniejsze wnioski:
- Większa różnorodność form konsultacji społecznych i zwiększenie ich udziału kosztem spotkań otwartych. Inne formy konsultacji np.: dyskusje stolikowe lub panele obywatelskie dają możliwość zaangażowania i aktywnego uczestnictwa większej ilości zainteresowanych. Pozwalają również na spojrzenie na problem z kilku perspektyw, co za tym idzie, wypracowanie przemyślanych rozwiązań.
- Ankiety internetowe wyłącznie jako narzędzie pomocnicze przy procesach konsultacyjnych.
- Rozwój narzędzia online – ‘Wrocław rozmawia”, które da możliwość dyskusji na dane tematy, a nie tylko będzie pełnić rolę informacyjną.