Jak zlikwidować korki w mieście? Badania naukowe i doświadczenia wielu miast na świecie (w tym Wrocławia) pokazują jednoznacznie, że poszerzanie i budowanie nowych dróg nie rozwiązuje żadnego problemu. Przeciwnie, są one zachętą dla kolejnych mieszkańców do kupna samochodu. W dłuższej perspektywie jest jeszcze gorzej. Na szczęście Wrocław nie musi popełniać kolejnych błędów – wystarczy, że skorzysta z doświadczeń tych, którzy popełniali je w XX wieku.

Receptą na korki jest transport zbiorowy. Zajmuje nieporównywalnie mniej przestrzeni, więc jest bardziej efektywny. W dodatku generuje znacznie niższe koszty zewnętrzne (zanieczyszczenia powietrza, hałas, wypadki).

Wrocław potrzebuje też spójnej sieci wygodnych i bezpiecznych tras rowerowych, dostępnych dla rodziców z dziećmi czy osób starszych.

Ważna jest również wygoda dla pieszych, bo każdy z nas, wybierając jakikolwiek środek transportu, musi do niego dojść na własnych nogach. W centrum miasta brakuje jednak przejść dla pieszych, a czas oczekiwania na zielone często sięga półtorej minuty. Chodzenie po wrocławskich ulicach wciąż nie jest bezpieczne, bo do potrącenia pieszego dochodzi średnio co 16 godzin.

Szybka Kolej Miejska, nowe linie tramwajowe, równe chodniki, pełna sieć tras dla rowerów, odkorkowane i bezpieczne ulice – to standard, o który zabiegamy.

Odwiedź również pozostałe dziedziny naszej działalności

ZABYTKI I PRZESTRZEŃ PUBLICZNA | PARTYCYPACJA I BUDŻET OBYWATELSKI | ZIELONE I SPÓJNE MIASTO

NASZE TEKSTY

[pgaf_post_grid design=”design-1″ cat_id=”8,9,41,60″ media_size=”medium” show_date=”false” show_author=”false” show_category_name=”false” pagination=”true” image_height=”184″ content_tail=” …”]