Wnioskujemy o Plan Zazielenienia Miasta
Komisja Europejska przedstawiła Europejską Strategię Bioróżnorodności. Zawiera wiele ambitnych celów w kwestii przywracania bogactwa przyrody w Europie. KE rekomenduje też sporządzanie Planów Zazieleniania Miast. Wrocław takiego planu nie ma, a bardzo go potrzebuje. Dlatego wnioskujemy o jego opracowanie do prezydenta Sutryka.
Ogłoszona w ubiegłym tygodniu strategia zakłada, że do 2030 roku powstanie plan chroniący obszary minimum 30 proc. lądów, wód lądowych i mórz. Liczne zdegradowane ekosystemy zostaną przywrócone do życia. Stanie się to m.in. dzięki renaturyzacji rzek, masowemu zalesianiu (3 mld drzew do 2030), zwiększeniu udziału rolnictwa ekologicznego, ograniczeniu użycia pestycydów oraz ochronie owadów zapylających.
W celu skuteczniejszej ochrony przyrody i jej bogactwa konieczny jest rozwój spójnej sieci różnej rangi obszarów chronionych. Strategia uwzględnia też rozwijające się wciąż miasta; zakłada, że udział obszarów zieleni powinien wzrastać. KE słusznie podkreśla, że należy dbać o dostateczną ilość miejskiej przyrody, która chroni przed upałem, hałasem, zanieczyszczeniami oraz jest ostoją dla bioróżnorodności i miejscem rekreacji dla mieszkańców.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
Pomimo istnienia pewnych form ochrony przyrody w miastach (np. Obszary “Natura 2000”), to właśnie w nich zielone obszary najczęściej przegrywają z procesem urbanizacji. Przeznaczanie kolejnych terenów pod budownictwo oznacza w praktyce kurczenie się terenów zielonych oraz zanikanie miejsc, gdzie parki mogłyby powstać w przyszłości.
Podobnie jest też we Wrocławiu, co nierzadko powoduje duże konflikty społeczne. Mieszkańcy wielu części miasta protestują przeciwko planom zabudowy terenów zielonych. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy to m.in. na Maślicach i Kuźnikach. W ostatnich dniach prezydent ogłosił rezygnację ze sprzedaży działek w dolinie Olszówki Krzyckiej (postulowaliśmy to na naszym fanpejdżu), choć akurat tam nie wystarcza to, żeby całkowicie zniknęło ryzyko skurczenia się istniejącego terenu zielonego. Na zeszłorocznym spotkaniu z prezydentem Sutrykiem proponowaliśmy wstrzymanie sprzedaży działek, gdzie rosną cenne dla otoczenia dojrzałe drzewa, bo ich późniejsze wycięcie to strata niemożliwa do zrekompensowania.
Plany Zazielenienia Miast (Urban Greening Plans)
Komisja Europejska apeluje, by miasta powyżej 20 tys. mieszkańców o przygotowały do końca 2021 roku ambitny Plan Zazieleniania Miast. Plany powinny uwzględniać cele takie, jak: tworzenie różnorodnych biologicznie parków, lasów i ogrodów, miejskich upraw roślin, projektowanie zielonych ścian i dachów, ulic ze szpalerami drzew, łąk, żywopłotów i innych rodzajów zieleni w mieście.
Miasta powinny tę zieleń utrzymywać i tworzyć tak, by jej elementy łączyły się, stanowiąc system korytarzy ekologicznych, bogatych przyrodniczo oraz możliwie dostępnych dla mieszkańców. KE rekomenduje też konieczność minimalizacji nieprzyjaznych dla bioróżnorodności metod jak nadmierne koszenie traw czy używanie szkodliwych pestycydów.
Zgodnie z treścią Strategii na Rzecz Bioróżnorodności Plan Zazieleniania Miasta (Urban Greening Plan) to tylko pierwszy krok do stworzenia spójnego planu. Kolejne to tworzenie systemów finansowych dla realizacji tych przedsięwzięć, legislacja lokalna oraz jasne i proste zasady od projektu do realizacji.
Dokładnie takie są i nasze oczekiwania w stosunku do wrocławskiego samorządu: Plan Zazieleniania Miasta powinien być jednym z nadrzędnych dokumentów w mieście, a nie kolejnym programem stworzonym do tego, by mocniej obciążyć półki z aktami praw miejskich.
O to właśnie wnioskujemy do prezydenta Sutryka. Proponujemy też, żeby we współtworzenie tego dokumentu zaangażować już od samego początku różne środowiska w mieście: mieszkańców, społeczników, ekspertów i naukowców.
Dlaczego potrzebujemy Planu Zazieleniania Miasta we Wrocławiu jak najszybciej:
- Jest oczekiwany przez Komisję Europejską do końca 2021 roku
- Wrocław może być liderem we wprowadzaniu Planu i pilotażowo testować rozwiązania, które mają potencjał późniejszego upowszechnienia się w innych miastach Europy
- Usystematyzuje wszystkie aktualne, potencjalne i przyszłe obszary zieleni w mieście oraz inne inicjatywy w celu zazieleniania miasta (zielone dachy, ściany i inne) oraz usprawni inwentaryzację przyrodniczą na obszarze miasta
- Uporządkuje narzędzia finansowania prozielonych i proprzyrodniczych działań
- Uzasadni implementację nowoczesnego systemu do zarządzania zielenią w mieście na miarę potrzeb
- Umożliwi finansowanie zewnętrzne – wsparcia wspólnoty dla miast powyżej 20 tys. mieszkańców realizujących Plan Zazieleniania Miasta
- Jest warunkiem koniecznym do kandydowania miasta do tytułu Zielonej Stolicy Europy
- Plan to okazja do stworzenia wielostronnego partnerstwa instytucji samorządowej, partnerów społecznych, ekspertów naukowych, instytucji edukacyjnych w celu stworzenia i realizacji długofalowego planu rozwoju i utrzymania form zieleni i przyrody w mieście i całej aglomeracji.
Odpowiedź magistratu: powstanie Plan Zazieleniania Wrocławia!
Na koniec lipca dostaliśmy odpowiedź od Zarządu Zieleni Miejskiej. ZZM obiecuje, że kwestia zazielenienia miasta będzie “przedmiotem analiz, a dalej spotkań Zielonego Stołu i Rady ds. Ekologii, konsultacji z przedstawicielami środowisk branżowych i naukowych. (…) Plan zostanie skonsultowany z mieszkańcami już na wstępnych etapach jego tworzenia”.
Oby mieszkańcy mieli jak najwięcej do powiedzenia i rzeczywiście byli włączeni we współtworzenie planu już od samego początku. Czekamy niecierpliwie i na pewno włączymy się w prace! W międzyczasie jednak, zanim plan powstanie, jak zwykle pilnujemy by nie ucierpiały drzewa i fragmenty cennej miejskiej przyrody, interweniujemy i nagłaśniamy, gdy zachodzi potrzeba.