Trasa WZ jako Trasa Wrocławskiej Zieleni? Stworzymy koncepcję ul. Kazimierza Wielkiego
Więcej zieleni, nasadzenia drzew, poprawa bezpieczeństwa, przestrzeń na ogródki gastronomiczne, a może nawet symboliczne odtworzenie wewnętrznej fosy miejskiej – taką wizję zmian na ul. Kazimierza Wielkiego chcą w tym roku przygotować społecznicy z Akcji Miasto. Właśnie rozpoczęli kampanię promującą przekazanie 1% podatku na stworzenie takiej koncepcji.
– Ta ulica to teraz betonowa pustynia – bardziej trasa szybkiego ruchu niż kluczowa ulica Starego Miasta. Nasza koncepcja ul. Kazimierza Wielkiego ma pokazać, że zmiany na lepsze są możliwe, a przestrzeń uliczna w centrum może być namiastką parku i dawać możliwość kontaktu z naturą. Bezpieczeństwo, zdrowie i komfort mieszkańców oraz przystosowanie miasta do zmian klimatu muszą być priorytetem. – tłumaczy Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto.
Trasa W-Z powstała w latach 70. i 80. Wcześniej to miejsce wyglądało zupełnie inaczej. 150 lat temu znajdowała się tam wewnętrzna fosa miejska. Została jednak zasypana m.in. ze względów higienicznych, a w jej miejscu pojawiła się gęsta zabudowa. Część budynków została zniszczona w trakcie wojny. Pozostałe wysadzono pod budowę trasy o parametrach autostrady. Co ciekawe, media w tamtych czasach nazywały powstałą na zgliszczach miasta nową drogę “obwodnicą”. Podobną miejską autostradę planowano stworzyć w ciągu ul. Piaskowej i przez wyspy odrzańskie, ale na szczęście od realizacji odstąpiono.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
– Kiedy w latach 70. Kroniki Filmowe chwaliły się otwarciem Trasy W-Z, wpuszczono do miasta samochody i beton. Były to symbole tamtych czasów, ale czasy się zmieniły. Dziś potrzebujemy we Wrocławiu zieleni, ciszy, bezpieczeństwa, czystego powietrza oraz sieci wygodnych tras spacerowych dla mieszkańców. – opowiada Joanna Klima z Akcji Miasto.
Urząd Miejski w przeszłości miał już plany przebudowy tej ulicy. Jeszcze w 2011 r. mówił o tym Rafał Dutkiewicz, który słusznie nazywał ul. Kazimierza Wielkiego największą blizną na tkance miasta. W 2012 r. urzędnicy zaprezentowali koncepcję, w której północna jezdnia została zamieniona w przestrzeń pieszą. Te plany trafiły jednak do niszczarki.
– Jak pokazują dane z różnych miast na świecie, otwarcie ulic na ruch pieszy w centrach miast nie tylko zwiększa komfort życia mieszkańców, ale także generuje wyższe obroty w restauracjach i innych lokalach usługowych. Tworzenie wysokiej jakości przestrzeni publicznej przekłada się zatem na większe wpływy do miejskiego budżetu. – dodaje Nowotarski.
Społecznicy chcą sfinansować profesjonalną koncepcję zielonej trasy W-Z z 1% podatku. Mają składać się na nią: plan dla przestrzeni w okolicy, wizualizacje zieleni, badanie materiałów historycznych i przykładów z miast z całego świata oraz analiza transportowa. Aby przekazać Akcji Miasto 1% podatku, w zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS: 0000370435.