Raport o ruchu pieszym we Wrocławiu
Stowarzyszenie Akcja Miasto zaprezentowało dziś “Raport o ruchu pieszym we Wrocławiu”. Dokument jest pierwszym w Polsce tak obszernym opracowaniem na ten temat. Raport przekazali Oficerowi Pieszemu, Tomaszowi Stefanickiemu. Zdaniem autorów dyskusja o ruchu pieszym we Wrocławiu dopiero się rozpoczyna, a przed miastem stoi wiele wyzwań.
Dziś we Wrocławiu jedna na pięć podróży odbywa się pieszo.
Powszechnym stało się parkowanie na chodnikach, a sygnalizacje świetlne są ustawione tak, że piesi tracą mnóstwo czasu przy przechodzeniu przez duże skrzyżowania (np. Kazimierza Wielkiego/Ruska, pl. Grunwaldzki/Wybrzeże Wyspiańskiego, pl. Legionów).
Jednym z kluczowych problemów jest bezpieczeństwo. W ostatnich ośmiu latach na drogach Wrocławia zmarło 162 pieszych. Daje to jedną ofiarę śmiertelną co dwa i pół tygodnia. Co więcej, piesi stanowili 58% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, wobec jedynie 19% udziału w ruchu. Grupą najbardziej narażoną na ryzyko potrącenia są ludzie młodzi, do 20 roku życia, którzy stanowią 35% uczestników zdarzeń drogowych wśród pieszych. Najstarsi są z kolei nadreprezentowani wśród ofiar śmiertelnych. Jak tłumaczy jeden z autorów, Jakub Nowotarski:
Jeśli zaczniemy projektować drogi tak, żeby były bezpieczne dla najmłodszych i najstarszych wrocławian, to miasto stanie się bezpieczne i przyjazne dla wszystkich.
Przedstawiciele Akcji Miasto wręczyli Raport Tomaszowi Stefanickiemu, który od lutego tego roku pełni funkcję Oficera Pieszego w Urzędzie Miejskim. Jak przekonuje Aleksandra Zienkiewicz, Społeczny Rzecznik Pieszych:
Doceniamy dotychczasowe działania magistratu: uspokajanie ruchu na osiedlach, rozszerzanie stref, gdzie pieszy ma pierwszeństwo, stopniową rezygnację z przejść podziemnych, a przede wszystkim samo powołanie w urzędzie osoby, która ma koordynować działania dotyczące pieszych. Kierunek zmian jest naszym zdaniem słuszny, ale zdecydowanie należy je zintensyfikować. Przed miastem stoi wiele wyzwań, które opisujemy w naszym Raporcie.
Społecznicy przedstawili konkretne rekomendacje. Postulują oni m.in. utworzenie Programu Pieszego, na który przeznaczona byłaby osobna pula środków z budżetu miasta. – Naszym zdaniem ważne jest, żeby pieniądze przeznaczane na inwestycje piesze nie były rozproszone w różnych jednostkach w urzędzie, bo to nie pozwala na efektywne zarządzanie nimi i wydawanie ich, a z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie.
Choć dla wielu mieszkańców dojście do pracy, szkoły, sklepu jest czymś naturalnym, przy projektowaniu i organizowaniu ruchu w mieście ten sposób przemieszczania się nie był dotychczas wystarczająco ważny.
Projekt „Pieszy Wrocław” jest realizowany przez stowarzyszenie Akcja Miasto w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji” finansowanego z Funduszy EOG.
Raport jest pierwszym w Polsce tak dużym opracowaniem o ruchu pieszym.
Nad dokumentem pracowaliśmy kilka miesięcy. Zależy nam, żeby Wrocław był liderem propieszych zmian w skali kraju. Jesteśmy w pełni otwarci na współpracę z Urzędem Miejskim. – podsumowuje Jakub Nowotarski z Akcji Miasto.